1. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH STOWARZYSZENIA

 

1.1.Prawo do przebywania w obrębie zbiorników użytkowanych przez Stowarzyszenie Wędkarskie Syrenka mają tylko osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu oraz osoby im towarzyszące za które, Członek bierze pełną odpowiedzialność.

 

1.2. Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Stowarzyszenie Wędkarskie Syrenka mają osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu - posiadający ważną legitymacje członkowską, przestrzegający zasad ujętych w niniejszym regulaminie Stowarzyszenia, po opłaceniu stosownych składek.

 

1.3. Członkiem Juniorem może zostać osoba która, w roku kalendarzowym w którym, opłacana jest składka członkowska kończy 8 rok życia do ukończenia 17 roku życia. Składka dla Juniora jest ustalana na Walnym Zgromadzeniu z 50% procentowym limitem.

1.3.1 Dopuszcza się opłatę składki pełnej przez Juniora i wędkowanie na zasadach dla seniora.

 

1.4. Członek Junior do 18 roku życia może wędkować tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Opiekunem nie może być osoba wcześniej pozbawiona praw członkowskich w Stowarzyszeniu za wykroczenia wynikające z regulaminu. Ponadto zabrania się jej przebywania w obrębie stanowisk wędkarskich bezpośrednio przylegających do zbiorników.

 Dopuszcza się wędkowanie juniora bez opiekuna (po pisemnej zgodzie i podpisaniu oświadczenia przez opiekuna prawnego), który w roku opłacenia składki kończy 14 lat i przystępuje do egzaminu na kartę wędkarską.

 Członek junior w wieku 13 -18 lat wędkuje sam tylko i wyłącznie od świtu do zmierzchu.

 

1.5. Członek Junior może wędkować na dwie wędki po ukończeniu 10 lat i powinien posiadać przy sobie jakiś dokument potwierdzający wiek. Może on zabierać tylko połowę limitu ilościowego Członka pełnoletniego.

 

1.6. Członkiem zwykłym zostaje osoba, która w roku kalendarzowym, którym opłacana jest składka członkowska kończy 18 rok życia.

 

1.7. Osoba do 14 roku życia, która nie jest członkiem Stowarzyszenia może wędkować w łowisku opiekuna na dodatkową 3 wędkę na limit ilościowy ryb opiekuna (dotyczy tylko metody spławikowej i pory dziennej).

 

1.7.1 Obowiązkiem jest przystąpienie do egzaminu na kartę wędkarską po ukończeniu 14 roku życia.

 

1.8.Osoba towarzysząca, która nie jest członkiem Stowarzyszenia, może wędkować w łowisku Członka Stowarzyszenia na jedną z jego wędek.

( oprócz spiningu)

 

1.9. O ilości i przyjęciu Członków decyduje Zarząd Stowarzyszenia.

 

 

 

 

2. OBOWIĄZKI WĘDKUJĄCEGO W WODACH STOWARZYSZENIA

 

 

2.1. W czasie wędkowania wędkarz ma obowiązek posiadać przy sobie: legitymację członkowską z potwierdzeniem uiszczenia należnych składek, musi posiadać również przy sobie rejestr połowu ryb bezwzględnie wypełniony w chwili umieszczenia ryby do zabrania z łowiska w siatce, przed kolejnym zarzuceniem zestawu do wody.

 

2.2. Przy wyborze i zajmowaniu miejsca na łowisku pierwszeństwo ma ten wędkarz, który przybył na nie wcześniej. Przy zajmowaniu stanowisk wędkujący powinni zachować między sobą odpowiednie odstępy. Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko.

 

2.3. W czasie wędkowania wędki muszą być pod stałym nadzorem ich właściciela.

 

2.4. Wędkować należy prostopadle do brzegu.

2.4.1. Maksymalna odległość wyrzutu zestawu wynosi 40 m. jednak:

- trzeba skrócić dystans wyrzutu w miejscach których mogą się krzyżować zestawy(dotyczy wędkarza który, przyszedł na łowisko później).

- można wydłużyć dystans wyrzutu tylko wtedy gdy, nie będzie to przeszkadzało innym wędkującym,

2.4.2 Wyrzucanie (wywożenie) zestawu pod drugi brzeg dozwolone jest tylko do momentu zajęcia stanowiska przez innego wędkarza.

 

2.5. Wywożenie i nęcenie za pomocą środków pływających ma się odbywać w taki sposób, aby nie przeszkadzać łowiącym po bokach naszego stanowiska.

 

2.6. Wędkarz zobowiązany jest posiadać przyrząd do wyjmowania haczyków z pyszczków ryb. Ryby z haczyka należy uwalniać z zachowaniem maksymalnej ostrożności, ryby nie do zabrania należy wypuszczać do wody z należytą ostrożnością i szacunkiem dla ryby.

2.6.1 Wędkarz ma obowiązek posiadania „maty karpiowej” lub innej maty do odhaczania ryb. Mata ma być rozłożona w momencie rozpoczęcia wędkowania.(nie dotyczy metody spiningowej)

 

2.7. Każdy wędkarz podczas wędkowania ma obowiązek utrzymać w czystości stanowisko połowu i po zakończeniu wędkowania zabiera śmieci ze swojego stanowiska ze sobą. Zabrania się zakopywania śmieci na groblach zbiornika. Wędkarz zobowiązany jest utrzymać i opuścić w czystości stanowisko wędkarskie bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu.

 

2.8. Obowiązkiem wędkarza jest opuszczenie stanowiska, jeśli rozgrywane mają być na nim zawody towarzyskie. Organizator zawodów musi odpowiednio wcześniej (48 godzin przed rozpoczęciem zawodów) poinformować wędkujących o terminie, miejscu i czasie trwania zawodów - TABLICA OGŁOSZEŃ, PROFIL FB, STRONA INTERNETOWA.

 

2.9. W przypadku zauważenia zanieczyszczenia wody lub jego skutków, jak np. : ścięte ryby, zmiana koloru wody, plamy olejowe, nienaturalny zapach, wędkarz ma obowiązek natychmiast zawiadomić o tym Zarząd Stowarzyszenia Wędkarskiego.

 

2.10. Wędkarz ma obowiązek bezwzględnej ochrony rejestru połowu ryb. Wędkarz, który doprowadzi do utraty rejestru połowu ryb w czasie trwającego sezonu, traci limit w danym półroczu, w którym został on utracony bądź zgubiony. obowiązkiem członka Stowarzyszenia jest zdanie rejestru w jak najlepszym stanie, czytelnie wypełnionym, bez skreśleń, z nie naruszoną plombą - stickerem. Nie zdanie rejestru podczas opłacania składki wiąże się z dodatkowymi kosztami członkowskimi w kolejnym roku ( bez względu na to, czy zaistniała przerwa w opłacaniu składki czy nie). Wydanie rejestru w trakcie trwania sezonu możliwe będzie tylko po umówieniu się we wskazanym terminie, odpowiadającym Zarządowi.

 

 

 

3. ZASADY WĘDKOWANIA

 

 

3.1. Wędka.

Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm., do którego   przymocowana jest linka zakończona:

 

3.1.1. Jednym haczykiem z przynętą albo,

3.1.2. Sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm.,

3.1.3. Przy połowie ryb z pod lodu: jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm. albo, 

3.1.4. Sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm..

 

3.2. Przynęty.

 

3.2.1. Jako przynęty mogą być stosowane:

- przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,

- przynęty sztuczne

3.2.2. Zabrania się stosować jako przynętę/ zanęt/:

- zwierząt i roślin chronionych,

- ikry rybiej.

3.2.3. Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania jako zanęty żywych lub martwych ryb, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe nie objęte wymiarem ochronnym oraz  nie znajdujące się w okresie ochronnym.

3.2.4. Przynęty naturalne roślinne to rośliny, ich części oraz przetwory z nich / np. : ciasta i pasty/. Do przynęt tych umownie zalicza się też sery.

3.2.5. Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej trzy haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej / z  tolerancją do 2 mm./.

3.2.6. Sztuczne muchy to grupa przynęt sztucznych wykonanych na haczyku z jednym lub dwoma ostrzami, w dowolnej kombinacji co najmniej dwóch materiałów.

 

3.3. Wędkowanie.

 

3.3.1. W wodach użytkowanych przez Stowarzyszenie można wędkować z brzegu przez całą dobę (zasiadki powyżej dwóch dób należy zgłosić Zarządowi "telefony tablica ogłoszeń").

3.3.2. Zabrania się łowić ryb w ustalonych dla nich okresach i miejscach ochronnych, takich jak: tarlisko.

3.3.3. Wędkarz ma obowiązek przestrzegać limitów dziennych.

3.3.4. Wędkarz zobowiązany jest do posiadania przy sobie wagi do ważenia ryb (łowienie ryby drobnej 3 kg.).

3.3.5. Ponadto wędkarzowi nie wolno:

 

3.3.5.1. Przechowywać i zabierać ryb poniżej i powyżej ich wymiarów ochronnych.

3.3.5.2. Sprzedawać złowionych ryb.

3.3.5.3. Rozdawać złowionych ryb na terenie łowiska.

3.3.5.4. Budować pomostów i stanowisk wędkarskich bez zgody użytkownika wody.

3.3.5.5. Posługiwać się sprzętem pływającym nie zarejestrowanym i nie oznakowanym zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

3.3.5.6. Używać środków pływających pod wpływem alkoholu bez względu na porę dnia.

3.3.5.7. Stosować sztucznego światła, służącego lokalizowaniu bądź zwabianiu ryb na stanowisko.

3.3.5.8. Obcinać głów rybom przed zakończeniem wędkowania.

3.3.5.9. Wędkować na stromych zboczach zbiornika (dotyczy zbiornika świeżo zalanego).

3.3.5.10. Łowić ryb ze sprzętu pływającego takich jak łodzie, pontony nie dotyczy to wywożenia zestawów, sondowania dna, zanęcania łowiska oraz holowania złowionych ryb.

3.3.5.11. Patroszyć ryb w obrębie zbiornika.

3.3.5.12. Stosować stałych znaczników łowisk.

3.3.5.13. Wymieniać ryb z siatki przeznaczonych do zabrania, ryby umieszczonej w siatce przeznaczoną do zabrania nie wolno wymieniać, na inną rybę.

 

3.4. Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy przechowywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach, lub w tzw. "workach karpiowych"(dotyczy ryb przeznaczonych do wypuszczenia. Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby, ryby umieszczonej w siatce przeznaczoną do zabrania nie wolno wymieniać, na inną rybę.

 

3.5. Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie z należytą ostrożnością wypuszczone do wody.

 

3.6. Używanie środków pływających od zmierzchu do świtu wymaga jednej latarki oświetlającej środek pływający i kamizelek ratunkowych lub asekuracyjnych z atestem dla każdej osoby znajdującej się na wodzie.

 

 

 

 

4. ŁOWIENIE RYB SPOKOJNEGO ŻERU

 

 

4.1. Łowienie ryb spokojnego żeru dozwolone jest równocześnie na dwie wędki.

 

4.2. Wędkarz łowiący ryby na przynęty naturalne, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących chyba, że wędkujący dogadają się między sobą co do odstępu między nimi (łowiąc z brzegu - 6 m.).

 

 

5. ŁOWIENIE RYB DRAPIEŻNYCH

 

 

5.1. Łowienie ryb drapieżnych, na przynęty naturalne, dozwolone jest równocześnie na dwie wędki.

 

5.2. Łowiąc ryby metodą spinningową wolno używać jednej wędki, uzbrojonej w jedną przynętę sztuczną..

 

5.3. Łowiąc ryby drapieżne na przynęty sztuczne lub sztuczną muchę obowiązuje zachowanie następujących odległości pomiędzy wędkującymi, chyba, że wędkujący porozumieją się między sobą ( łowiąc z brzegu - 15 m.).

 

 

6. ŁOWIENIE RYB SPOD LODU

 

 

6.1. Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest wyłącznie przy użyciu jednej wędki.

 

6.2. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.

 

6.3. Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m..

 

6.4. Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległość co najmniej 10 m..

 

6.5. Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu i na (zbiorniku świeżo zalanym / kopanym całkowicie).

 

6.6. Zabrania się łowienia ryb spod lodu bez linki asekuracyjnej zamocowanej w sposób trwały na linii brzegu.

 

6.7. Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.

 

 

7. OCHRONA RYB

 

 

7.1. Wymiar ochronny ryby stanowi długość od początku głowy do najdalszego krańca płetwy ogonowej. (bez względu na jej ułożenie)

 

7.2. Obowiązują następujące wymiary ochronne ryb: (załącznik nr 1 do tego regulaminu).

7.2.1 Zarząd Stowarzyszenia, może Uchwałą Zarządu zmienić na czas określony limity ilościowe oraz wymiary ryb określone w załączniku nr.1.

 

7.3. Jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień.

 

7.4. Rak błotny i rak szlachetny nie mogą być przedmiotem amatorskiego połowu.

 

7.5. Łowienie ryb podczas zawodów wędkarskich regulują odrębne przepisy ustalane przez Zarząd Stowarzyszenia.

 

7.6. Po zarybieniu zbiornika rybami następuje minimum 14 dniowe zamknięcie zbiornika zarybionego (dotyczy wszystkich gatunków), lub ograniczenie w tym okresie do zabierania ryb z łowiska zarybionego.

 

7.7. Na zbiorniku Porąbka obowiązuje zakaz zabierania ryb dotyczy to wszystkich gatunków ryb z wyłączeniem "suma"

 

 

8. KONTROLA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ WĘDKUJĄCYCH W WODACH POD OPIEKĄ STOWARZYSZENIA WĘDKARSKIEGO SYRENKA

 

 

8.1. Wędkarz łowiący ryby ma obowiązek poddać się kontroli prowadzonej przez: Strażników Stowarzyszenia i Zarząd Stowarzyszenia Wędkarskiego Syrenka (jedna osoba). Numery telefonów na tablicy ogłoszeń.

 

8.1.1. Osoba kontrolująca musi być trzeźwa, kulturalna.

 

8.2. Na żądanie kontrolujących każdy wędkujący ma obowiązek poddania do kontroli stanowiska, sprzętu i samochodu, pokazać złowione ryby, okazać dokumenty (legitymacje członkowską wraz z opłaconymi składkami oraz rejestr połowu ryb wypełniony w momencie umieszczenia ryby w siatce przed kolejnym zarzuceniem zestawu).

Osoba kontrolowana na wezwanie osoby kontrolującej ma obowiązek niezwłocznie opuścić stanowisko i łowisko wobec której zaistniało podejrzenie popełnienia wykroczenia wynikającego z Regulaminu połowu ryb i Regulaminu Stowarzyszenia.

Osoba kontrolująca ma prawo odebrać legitymację członkowską z godnie z wykroczeniem wynikającym z regulaminu.

 

8.3. Każde złamanie niniejszego Regulaminu przez wędkarza pociąga za sobą konsekwencje wynikające z Regulaminu Stowarzyszenia.

8.3.1Ciężkie naruszenie regulaminu takie jak:

- niewpisanie limitowanej ryby w rejestr niezwłocznie po złowieniu, - - -przekroczenie limitów dziennych, tygodniowych, półrocznych lub rocznych połowu ryb,

- zabieranie ryb objętych całkowitą ochroną,

- zabieranie ryb objętych okresem ochronnym

- zabieranie ryb nie mających wymiaru ochronnego

- lub za inną formę kłusownictwa,

- złamanie równocześnie kilku punktów Regulaminu (decyduje Zarząd)

Za takie naruszenie regulaminu Członek zostanie zawieszony zawieszony w prawach Członka, a następnie zostanie złożony wniosek o jego usunięcie z Stowarzyszenia zgodnie z obowiązującym Regulaminem Stowarzyszenia (bez prawa powrotu i bez prawa zwrotu składki członkowskiej ).

 

8.4. Za pozostałe naruszenia regulaminu:

8.4.1. Pierwsze naruszenie regulaminu wiąże się z miesięcznym zawieszeniem w prawach członkowskich w Stowarzyszeniu (licząc od dnia złamania regulaminu).

8.4.2. Drugie naruszenie regulaminu wiąże się z rocznym zawieszeniem w prawach członkowskich w Stowarzyszeniu (licząc od dnia złamania regulaminu, bez prawa zwrotu składki członkowskiej).

8.4.3.Trzecie naruszenie regulaminu - Członek zostanie zawieszony w prawach Członka, a następnie zostanie złożony wniosek o jego usunięcie z Stowarzyszenia zgodnie z obowiązującym Regulaminem Stowarzyszenia (bez prawa powrotu i bez prawa zwrotu składki członkowskiej).

 

8.5. Członkowi przysługuje odwołanie od nałożonej kary w terminie 14 dni.

 

8.6.Zarząd Stowarzyszenia oraz "całe" Stowarzyszenie Syrenka nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne wypadki podczas wędkowania i zawodów wędkarskich.

Regulamin Połowu Ryb

 Stowarzyszenie Wędkarskie Syrenka z siedzibą w Pudliszkach. 

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Mariusz Wencel.